V průběhu každého předsednictví se v souladu s jednacím řádem COSAC koná každého půl roku jednání na úrovni předsedů evropských výborů národních parlamentů EU a zástupců Evropského parlamentu (tzv. malý COSAC). Jednání se koná v členském státě aktuálně předsedajícím Radě EU a má charakter přípravné schůze na plenární zasedání konference COSAC, které poté schvaluje závěry a příspěvek k diskutovaným otázkám. Kromě toho se mohou předsedové COSAC zabývat i aktuálními evropskými otázkami. Každý parlament EU a Evropský parlament (EP) zastupuje na schůzi dvoučlenná delegace.
Schůzi předsedají společně předsedové evropských výborů obou komor Parlamentu ČR.
Historie a fungování COSAC
COSAC (z francouzského Conférence des organes parlementaires spécialisés dans les affaires de l’Union des parlements de l’Union européenne) byl ustaven roku 1989 z iniciativy tehdejšího předsedy francouzského Národního shromáždění Laurenta Fabiuse. Ten v rámci Konference předsedů parlamentů EU konané v Madridu vznesl návrh pozdvihnout roli národních parlamentů v rozhodovacích postupech EU, mimo jiné právě prostřednictvím COSAC. Předsedové tuto myšlenku podpořili a zároveň se shodli na tom, že konference by se měla scházet minimálně dvakrát ročně v aktuálně předsedající zemi a měla by diskutovat o otázkách společného zájmu. První zasedání se konalo několik měsíců nato v Paříži a hlavním tématem bylo posílení parlamentní kontroly v evropských záležitostech. Toto průřezové téma v rámci konferencí COSAC v podstatě kontinuálně přetrvává.
Fungování COSAC upravuje jednací řád z roku 2011, který nahradil původní jednací pravidla z roku 2007. Podle jeho ustanovení probíhá každého půl roku vždy nejprve přípravné jednání na úrovni předsedů (tzv. malý COSAC) a na jeho základě pak plenární zasedání.
COSAC je nejvlivnější platformou pro výměnu informací a osvědčených postupů mezi vnitrostátními parlamenty a Evropským parlamentem z hlediska praktického dopadu jeho rozhodnutí. Z hlediska primárního práva se jedná o jedinou platformu meziparlamentní spolupráce, o níž se výslovně zmiňuje protokol č. 1 o úloze vnitrostátních parlamentů v Evropské unii připojený k Lisabonské smlouvě. V souladu s jeho čl. 10 může COSAC dávat Evropskému parlamentu, Radě a Komisi veškeré podněty, které považuje za účelné. Ty podle tohoto ustanovení nepředjímají postoje zúčastněných parlamentů ani je nezavazují. Dále by měl COSAC podporovat „výměnu informací a osvědčených postupů mezi vnitrostátními parlamenty a Evropským parlamentem, což platí i pro jejich specializované výbory.“ Dle jednacího řádu disponuje tato konference opět jako jediná stálým sekretariátem v Bruselu, který je složen z úředníků parlamentů předsednického tria a jednoho stálého člena spolufinancovaného všemi národními parlamenty EU. Ti se společně podílí na organizaci všech setkání a zajišťují kontinuitu činnosti COSAC. Každé pololetí pak zpracovávají zprávu o aktivitách jednotlivých parlamentů v evropských záležitostech. Vycházejí přitom z odpovědí v rámci dotazníku, který rovněž každého půl roku vypracovávají.
Informace o předchozích zasedáních Konference parlamentních výborů pro evropské záležitosti parlamentů Evropské unie (COSAC) jsou dostupné na meziparlamentní platformě IPEX v sekci věnované Konferenci COSAC.
Program
Konference bude zahájena v sobotu 10. července slavnostní večeří ve Valdštejnském paláci v prostorách Valdštejnské zahrady. Samotné zasedání předsedů se uskuteční v pondělí 11. července v jednacím sále ve Valdštejnském paláci, sídle Senátu Parlamentu ČR.
11. 7. 2022
8:00 — 8:45Zasedání předsednické Trojky COSAC
9:00 — 9:25Zahájení
- Uvítací projev Miloše Vystrčila, předsedy Senátu
- Úvodní příspěvek Davida Smoljaka, předsedy Výboru pro záležitosti EU Senátu
- Úvodní příspěvek Ondřeje Benešíka, předsedy Výboru pro Evropské záležitosti Poslanecké sněmovny
9:25 — 10:00Procedurální a obecné záležitosti
- Schválení programu jednání
- Prezentace výsledků jednání předsednické Trojky COSAC
- Předběžný program LXVIII. zasedání COSAC
- Základní osnova 38. pololetní zprávy COSAC
- Dopisy zaslané předsednictví
- Procedurální záležitosti
- Prezentace výstupů pracovních skupin COSAC zástupci Výborů pro Evropské záležitosti francouzského parlamentu
10:00 — 11:30První část – Prezentace priorit českého předsednictví
Předsedající: Ondřej Benešík, předseda Výboru pro Evropské záležitosti Poslanecké sněmovny
- Hlavní řečník: Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí, vláda ČR
- Debata
11:30 — 12:00Přestávka a focení
12:00 — 13:30Druhá část – Média a demokracie: Současné výzvy
Předsedající: David Smoljak, předseda Výboru pro záležitosti EU Senátu
- Video zdravice: Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise, komisařka pro hodnoty a transparentnost
- Hlavní řečník: Othmar Karas, první místopředseda Evropského parlamentu
- Řečník: Michal Klíma, vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací
- Debata
13:30 — 13:45Závěrečné slovo předsedů
- Závěrečné slovo Davida Smoljaka, předsedy Výboru pro záležitosti EU Senátu
- Závěrečné slovo Ondřeje Benešíka, předsedy Výboru pro Evropské záležitosti Poslanecké sněmovny
Dokumenty
Foto