Úvod Aktuality Předsedkyně Sněmovny v Bruselu: Putinovy zločiny musí být potrestány

12. 10. 2022

Předsedkyně Sněmovny v Bruselu: Putinovy zločiny musí být potrestány

Brusel, 12.10. – Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová uspořádala v Bruselu jednání předsedkyň parlamentů EU. Setkání se účastnila též místopředsedkyně ukrajinského zákonodárného sboru Olena Kondratiuk. Hlavním tématem jednání byla otázka ukrajinských válečných uprchlíků. Na závěr jednání bylo přijato společné stanovisko odsuzující ruské útoky proti civilnímu obyvatelstvu na Ukrajině.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová v Bruselu uspořádala pracovní jednání předsedkyň parlamentů členských zemí Evropské unie a zástupkyň Evropského parlamentu včetně předsedkyně Roberty Metsoly. Hlavním tématem společného jednání byla humanitární pomoc a situace uprchlíků z Ukrajiny v členských státech EU.

Jednání se zúčastnilo deset političek z celé Evropy. Měly jsme tak možnost sdílet navzájem aktuální praktické zkušenosti. Pozvání přijala i místopředsedkyně ukrajinské Nejvyšší rady Olena Kondratiuk. Ta mimo jiné vyjádřila opětovné poděkování českým občanům za veškerou poskytnutou pomoc lidem, kteří z Ukrajiny prchají před barbarskou válkou vedenou diktátorem Putinem,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Na závěr jednání bylo političkami přijato společné stanovisko kategoricky odsuzující ruské útoky směřované proti civilnímu obyvatelstvu na Ukrajině. „S odkazem na rezoluci Evropského parlamentu z počátku října letošního roku trváme na tom, aby pachatelé všech těchto odporných válečných zločinů byli bezpodmínečně hnáni k zodpovědnost před mezinárodním soudním tribunálem. Putinovy zločiny musí být potrestány,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Předsedkyně Sněmovny dále zahájila výstavu pořádanou polským Sejmem v bruselském Centru ukrajinské občanské společnosti. Výstava, která nese název Ukrajinka, zobrazuje pohnuté osudy ukrajinských žen stižených válečnými hrůzami ve své domovině.

Výstava si klade za cíl ukazovat jednotlivé lidské příběhy, nikoli pouhé statistické údaje. Za každým takovým údajem se totiž ve skutečnosti skrývá tvář konkrétního člověka a jeho rodiny, kterým válka nenávratně změnila životy. Ve tvářích ukrajinských žen se ovšem nezračí jen utrpení, ale také odvaha vzdorovat. A v tomto statečném vzdoru je naší povinností je i nadále podporovat všemi možnými způsoby,“ uzavřela předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.