Úvod Aktuality V úterý 11. 10. skončila dvoudenní meziparlamentní konference ke stabilitě, hospodářské koordinaci a správě v EU - SECG

13. 10. 2022

V úterý 11. 10. skončila dvoudenní meziparlamentní konference ke stabilitě, hospodářské koordinaci a správě v EU – SECG

Česko i další státy Evropské unie se při transformaci energetiky musí více zaměřit na jednotlivé projekty a lépe přitom využívat dostupné zdroje. V rámci druhého dne Meziparlamentní konference o stabilitě, hospodářské koordinaci a správě v Evropské unii, kterou pořádá Poslanecká sněmovna v rámci parlamentní dimenze českého předsednictví v Radě EU, to řekl český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. „Zdroje a peníze na to máme, je proto nutné se více soustředit na jednotlivé projekty,“ řekl Síkela k dalšímu postupu při transformaci energetiky v Evropě.

Ministr Síkela ve svém projevu na konferenci připomněl především několik dotačních fondů EU, které jednotlivé státy mohou využívat při přechodu na udržitelné zdroje energie a plnění cílů Evropské unie při posilování takzvané zelené ekonomiky. Zmínil přitom například Fond soudržnosti, Fond obnovy nebo Fond spravedlivé transformace. Podle českého ministra je tak peněz v systému dostatek, je však nutné je efektivněji využívat.

Problémy jsou podle ministra Síkely především při vývoji vodíkové energetiky. „U nás je cesta k rozvinuté vodíkové infrastruktuře dlouhá, současný systém totiž neumožňuje dostatečné financování těchto projektů,“ podotkl. Vodík přitom podle něj bude jedním z klíčových nástrojů při přerodu energetiky, protože část trhu nebude možné elektrifikovat.

Současný energetický systém naopak zkritizoval bývalý šéf ČEZ Jaroslav Míl. Tomu se nelíbí především systém prodeje emisních povolenek, protože podle něj při něm dochází k manipulacím, které významně zvyšují ceny energií. Jako nefunkční také označil systém evropské energetické burzy. Podle něj jde o model, který způsobil současnou krizi. Rozdílné ceny mezi výrobou, distribucí a spotřebou podle něj nikdo nekontroluje, na což doplácí především koncoví zákazníci.

Konference slouží jako prostor pro výměnu názorů a pozic k prioritám a strategiím v rozpočtové, hospodářské a sociální oblasti se zástupci Komise, Rady a dalšími zainteresovanými subjekty. Tradičně se této akce účastní členové výborů pro evropské záležitosti, rozpočet, hospodářství či sociální otázky všech členských zemí EU. Hlavními tématy budou národní plány obnovy a náklady energetické nezávislosti – financování energeticko-klimatických opatření.

Úvodní projev přednesla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. K účastníkům konference promluvil přes obrazovky rovněž Valdis Dombrovskis, výkonný místopředseda Evropské komise.

Za Poslaneckou sněmovnu řídili jednotlivé diskusní panely předseda rozpočtového výboru Josef Bernard, předseda hospodářského výboru Ivan Adamec a předseda výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský.

Detailní informace o celém průběhu jednání (program, seznam účastníků jednání, foto, video ze všech programových bloků) jsou k dispozici na stránce konference:
https://parleu2022.cz

 

Konference v zahraničním tisku:
https://maltabusinessweekly.com