Úvod Aktuality Konference parlamentních výborů pro evropské záležitosti parlamentů Evropské unie (COSAC) - 13. - 15. 11. 2022

25. 11. 2022

Konference parlamentních výborů pro evropské záležitosti parlamentů Evropské unie (COSAC) – 13. – 15. 11. 2022

Evropské výbory parlamentů EU vyzvaly vnitrostátní parlamenty k uznání současného ruského režimu za režim teroristický

Ve dnech 13. – 15. listopadu 2022 se v Praze konala největší akce parlamentní dimenze českého předsednictví v Radě. Předseda výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Ondřej Benešík a člen senátního výboru pro záležitosti EU David Smoljak přivítali v O2 Universum své kolegy z Evropského parlamentu a z evropských výborů všech členských států EU i zemí kandidátských, mezi nimiž poprvé v historii konference COSAC usedli zástupci Ukrajiny a Moldavska.

„Téma rozšíření Evropské unie není konsenzuální. Pokud však v jejím sousedství vznikne geopolitické vakuum, bude zaplněno nepřáteli.“ Při zahájení konference výborů pro evropské záležitosti parlamentů EU (COSAC) to řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) řekl, že udělení kandidátského statusu Ukrajině a některým dalším zemím zejména z oblasti západního Balkánu znamená pro Evropu velký závazek. „Je to však také geostrategická investice do míru, bezpečnosti a ekonomického růstu v celé Evropě,“ poznamenal. V projevu shrnul dosavadní české předsednictví v Radě EU a uvedl, že nadcházející zbývající týdny budou možná nejnáročnější.

Předsedkyně výboru pro integraci Ukrajiny do EU Nejvyšší rady Ukrajiny Ivanna Klympush – Tsintsadze vystoupila v panelu věnovanému aktuální situaci na Ukrajině.  Více jak tři stovky účastníků dále diskutovaly například s místopředsedkyní Evropské komise Věrou Jourovou o budoucnosti EU či s místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem a se zvláštním zmocněncem pro otázky energetické bezpečnosti Václavem Bartuškou o strategické autonomii EU. Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek představil hlavní priority českého předsednictví v Radě a bývalý předseda vlády Mirek Topolánek vyjádřil znepokojení nad přístupem EU k zemím západního Balkánu a Východního partnerství.

Na závěr dvoudenního jednání přijala konference COSAC podněty, adresované Evropskému parlamentu, Radě a Komisi a zveřejňované v Úředním věstníku EU, v nichž mimo jiné důrazně odsoudila nevyprovokovanou, neoprávněnou a nezákonnou invazi Ruska na Ukrajinu, vyjádřila zděšení a odsouzení ruských raketových útoků a útoků kamikadze-dronů na Ukrajinu, jejichž cílem je ničení civilní a energetické infrastruktury, vzdělávacích institucí, domů a zabíjení civilistů. Delegáti prohlásili tyto činy za zločiny proti lidskosti a vyzvali vnitrostátní parlamenty, aby uznaly současný ruský režim za režim teroristický. Konference COSAC dále vyzvala ke zřízení zvláštního mezinárodního trestního tribunálu a k vytvoření účinného mechanismu umožňujícího zabavení individuálního a národního majetku zmrazeného v důsledku sankcí EU a jeho použití k náhradě škod způsobených Ukrajině ruskou agresí. Formou reparací by také Rusko mělo podle delegátů uhradit v plné výši hmotné i nehmotné škody způsobené Ukrajině.

Plné znění podnětů COSAC dostupné zde.

Více o akci zde.