Úvod Aktuality Praha hostila meziparlamentní konferenci o zahraniční, bezpečnostní a obranné politice (5. 9. 2022)

6. 9. 2022

Praha hostila meziparlamentní konferenci o zahraniční, bezpečnostní a obranné politice (5. 9. 2022)

Celodenní program meziparlamentní konference byl rozdělen do několika tematických bloků. Kromě aktuálních otázek spojených s tzv. Strategickým kompasem EU se evropští poslanci věnovali také formě politické podpory a případné poválečné rekonstrukci Ukrajiny, možnostem rozšíření Evropské unie o země západního Balkánu a hybridním hrozbám z pohledu kybernetické bezpečnosti.

Místopředseda Evropské komise a šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který se připojil přes video, uvedl v souvislosti s válkou na Ukrajině, že dopad sankcí na ruskou ekonomiku se zvyšuje, zvláště například v letectví. Na tamní průmysl mají postihy vliv, který se navíc bude prohlubovat.

Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové by Evropská unie a její členské státy měly přispívat k vytvoření celosvětové aliance demokratických sil. Mocnostem, které se snaží narušit mezinárodní systém založený na pravidlech, je nutné čelit na globální úrovni.

Předseda ukrajinského parlamentního zahraničního výboru Oleksandr Merežko apeloval mimo jiné na přijetí Ukrajiny do Severoatlantické aliance a zdůraznil, že válku na Ukrajině lze vnímat jako globální hybridní konflikt koalice autoritářských států proti demokratickým. Na rekonstrukci Ukrajiny je podle něj nutné začít pracovat už teď, neboť to dá Ukrajincům naději.
Klíčové podle něj je vytvořit ekonomické či sociální pobídky pro mladé lidi, aby neodcházeli ze země a podíleli se na její obnově. Merežko navrhl změnit systém vyššího vzdělávání a vytvořit na Ukrajině pobočky světových univerzit. Nutné je podle něj také vytvářet pracovní místa pro mladé a podpořit je k zakládání firem.

Detailní informace o celém průběhu jednání (program, foto, video ze všech programových bloků, text závěrečného prohlášení) jsou k dispozici na stránce konference:
https://parleu2022.cz