Úvod Aktuality Delegace předsedů COSAC navštívila Kyjev (30. 9. 2022)

5. 10. 2022

Delegace předsedů COSAC navštívila Kyjev (30. 9. 2022)

Předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie David Smoljak spolu s delegací předsedů COSAC navštívil 30. září 2022 Kyjev. Cesta se uskutečnila na pozvání předsedkyně Výboru pro integraci Ukrajiny do EU Verkhovne Rady Ivanny Klympuš–Cincadze. Účastníci přijali v Kyjevě společné tiskové prohlášení předsedů evropských parlamentních výborů států EU a místopředsedy Evropského parlamentu, ve kterém mj. potvrzují jednoznačnou podporu ukrajinské suverenitě, odsuzují falešná referenda pořádaná v okupovaných částech Ukrajiny a vyzývají k opuštění neutrality zastávané pod snahou o zprostředkování míru, který Rusko odmítá.

Předseda senátního evropského výboru David Smoljak, který delegaci předsedů evropských výborů v Kyjevě vedl, po příjezdu do Prahy uvedl: „Návštěvy ukrajinské metropole se dnes vyznačují tím, že strávíte čtyřikrát víc času na cestě než na místě. Ale i za ten krátký čas jsme se stihli potkat se zástupci města, vlády i parlamentu, Putin vyhlásil anexi okupovaných území a prezident Zelenskyj požádal o přijetí Ukrajiny do NATO. Čas zde běží neuvěřitelně rychle.“

Účastníci přijali společné tiskové prohlášení, v němž zopakovali svou jednoznačnou podporu ukrajinské suverenitě, nezávislosti a územní celistvosti v rámci mezinárodně uznávaných hranic. Podpořili dále zahájení přístupových jednání do EU s Ukrajinou a to co nejdříve. Ostře odsoudili nevyprovokovanou a nespravedlivou agresi Ruské federace vůči Ukrajině a vyzvali Rusko k okamžitému stažení vojsk z celého mezinárodně uznaného území Ukrajiny. Podpořili poskytování obranné asistence Ukrajině a vyzvali k jejímu dalšímu posílení. Odsoudili falešná referenda nedávno pořádaná ve čtyřech ukrajinských regionech a jejich výsledky označili za neplatné. Vyzvali všechny státy k posílení podpory Ukrajině a opuštění neutrálních pozic zastávaných pod záminkou snahy o zprostředkování míru, který Rusko stejně odmítá.

Dalšími členy kyjevské delegace byli první místopředseda Evropského parlamentu Othmar Karas, předsedové evropských výborů lucemburského, dánského, slovinského, rumunského a finského parlamentu, místopředseda evropského výboru Estonského parlamentu a členka evropského výboru německé Národní rady. Na programu bylo mj. setkání s předsedou Verkhovne Rady Ruslanem Stefančukem, zástupci výborů Verkhovne Rady, starostou Kyjeva Vitalijem Kličkem, ministrem obrany Oleksiem Reznikovem či náměstkem ministra zahraničních věcí a bývalým ukrajinským velvyslancem v ČR Jevhenem Perebyjnisem.

Předsedkyně Výboru pro integraci Ukrajiny do EU Verkhovne Rady Ukrajiny Ivanna Klympuš–Cincadze, která delegaci předsedů evropských parlamentních výborů do Kyjeva pozvala, se v červenci v Praze historicky poprvé zúčastnila jednání předsedů Konference parlamentních výborů pro evropské záležitosti parlamentů Evropské unie (COSAC) jako zástupkyně kandidátské země do EU.